Аратта - На головну

4 травня 2025, неділя

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені знайшли чорну діру із бульбашками

У світі науки 5489 переглядів

Опубліковано - 8.07.2010 19:05 | Всі новини | Версія для друку

Вчені знайшли чорну діру із бульбашками
Вчені знайшли чорну діру із бульбашками
У галактиці NGC 7793 астрономи виявили чорну діру, яка видуває з розпеченого газу бульбашки, розмір яких досягає тисячі світлових років.

Манфред Пакалл з університету Страсбурга і його колеги, які описали відкриття у статті журналу Nature, досліджували хмару гарячого газу на околиці галактики NGC 7793, розташованої за 12 мільйонів світлових років від Землі в сузір'ї Скульптора.

"Ми з'ясували, що ця хмара ... створена чорною дірою, що випускає кілька струменів газу", - говориться в статті.

Чорні діри, коли вони поглинають матерію, виділяють величезну кількість енергії. Вважалося, що більша частина цієї енергії виділяється у формі випромінювання, головним чином, рентгенівського. Однак нові дані показали, що деякі чорні діри можуть вивільняти стільки ж або навіть більше енергії у вигляді струменів часток, що швидко рухаються. Ці швидкі струмені врізаються в міжзоряний газ, розігріваючи його і запускаючи процес його розширення.

Розширювана бульбашка містить суміш гарячого газу і швидких частинок різних температур. Спостереження в різних діапазонах допомагає астрономам обчислити швидкість, з якою чорна діра розігріває своє оточення.

Виходячи з розміру і швидкості розширення міхура, астрономи з'ясували, що активність струменів газу продовжується, щонайменше, останні 200 тисяч років. А розмір міхура становить не менше 1 тисячі світлових років.

"Довжина струменів газу у NGC 7793 величезна порівняно з розміром чорної діри, яка їх випускає. Якби чорна діра була розміром з футбольний м'яч, кожен струмінь простягнувся б від Землі за межі орбіти Плутона", - сказав співавтор роботи Робер Соріа.

Це дослідження допоможе астрономам зрозуміти схожість між невеликими чорними дірами, які формуються в результаті колапсу масивних зірок, і супермасивними чорними дірами в центрі галактик.

Нагадаємо, 25 червня повідомлялося, що британські астрофізики запропонували теоретичний спосіб знищення чорної діри. Щоправда, поки вчені не можуть сказати, що від неї залишиться в результаті.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Світ відповідав розмірам людини,
І людина була мірилом всіх речей”

Михайло Волошин

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.