Аратта - На головну

4 травня 2025, неділя

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


На екзопланеті знайшли дивну пляму

У світі науки 5317 переглядів

Опубліковано - 20.10.2010 22:17 | Всі новини | Версія для друку

На  екзопланеті знайшли дивну пляму
На екзопланеті знайшли дивну пляму
На екзопланеті Іпсилон Андромеди b виявлена гаряча пляма, походження якої не відоме.

На екзопланеті Іпсилон Андромеди b виявлена гаряча пляма, походження якої не відоме.

Пляма з найвищою температурою розташована не на тій стороні планети, яка постійно звернена до зірки, а в районі термінатора - лінії, що відокремлює освітлену частину небесного тіла від неосвітленої. Робота дослідників опублікована в журналі Astrophysical Journal, а її короткий опис приведений в прес-релізі Лабораторії реактивного руху (JPL) при NASA.

Іпсилон Андромеди b, віддалена від Землі на 44 світлових роки, відноситься до класу так званих гарячих Юпітерів - планет, що обертаються зовсім поряд зі своєю зіркою, розмір яких зпівставимий з розміром п'ятої планети Сонячної системи. Іпсилон Андромеди b була відкрита ще в 1996 році, і стала однією з перших знайдених ученими екзопланет.

Планета здійснює один оберт навколо свого світила за 4,6 дня і завжди повернена до зірки однією стороною. Вважалося, що саме на цій стороні планети температура максимальна. Проте спостереження з використанням інфрачервоного телескопу Spitzer показали, що це не так. Телескоп здатний уловлювати інфрачервоне (теплове) випромінювання, витікаюче від небесних тіл. Чим гарячіше об'єкт, тим більш інтенсивним воно буде.

Вимірювання показали, що більше всього тепла планета випромінює не тоді, коли до спостерігача доходить випромінювання її освітленої сторони, а тоді, коли Іпсилон Андромеди b повертається до телескопа "боком". З цих даних астрономи виявили, що в районі "смеркової зони" планети є ділянка, температура якої перевищує температуру освітленої частини.

Астрономи висунули декілька гіпотез, що пояснюють, як могла сформуватися така теплова пляма. За однією версією, речовина, з якої складається планета, нагрівається через те, що що на ній з надзвуковою швидкістю дмуть вітри, "збивають" її і розігрівають. Проте цей варіант, як і всі інші, вимагають додаткової експериментальної перевірки.

На сьогоднішній день астрономи виявили в космосі більше п'яти сотень екзопланет, проте тільки деякі з них учені можуть безпосередньо спостерігати.

Про існування і характеристики решти позасонячних планет дослідники судять по непрямих ознаках. Недавно колектив учених запропонував метод, що теоретично дозволяє судити про присутність на екзопланетах активних вулканів.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

...Всяк мусить пізнати свій народ і в народі себе. Чи ти рус?... Будь ним... Чи ти лях?... Ляхом будь. Чи ти німець? Німечествуй. Француз? Французуй. Татарин? Татарствуй. Все добре на своєму місці в своєму образі, і все красно, що чисто, природно, що не є підробкою, не перемішано з чужим по роду...”
Григорій Сковорода

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.