- Київ був найбільшим містом Європи у ХІ сторіччі, в п’ятдесят разів більшим за Лондон, в десять – за Париж. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010-1054 н.е.), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі. Німецький церковний діяч XІ століття єпископ із Саксонії Титмар Мерзебурзький у своїй «Хроніці» у 1012 - 1018 роках, характеризує Київ як «велике місто, у якому більш 400 церков, 8 ринків, незліченна кількість жителів». На початку ХІ століття теперішня столиця України мала 50 тисяч населення. Для порівняння, у Лондоні на той час мешкало 20 тисяч жителів. Німецький хроніст XІ століття Адам Бременський називав Київ «суперником костянтинопільського скіпетра, найчарівнішої прикраси Греції».
Відтепер жоден із них не зможе працювати без висновку експертної комісії. А неакредитованих при обласних адміністраціях гідів взагалі будуть штрафувати. Таке рішення ухвалила Державна комісія з питань туризму та курортів.
Появу постанови спричинили гроші. Точніше – гіди-підприємці, які їх не сплачують до бюджетів після супроводу туристичних груп.
Знати історію та грамотно розмовляти – нині замало, аби стати гідом. Екскурсоводам треба мати фахову освіту, або ж бути професійним істориком чи науковцем. Таку вимогу ставить Державна комісія з питань туризму та спорту. У Вінниці створили спеціальну групу, яка перевірятиме екскурсоводів на професійну придатність.
Євген Добролюбов, головний спеціаліст відділу з питань туризму та курортів Вінницької обласної адміністрації: "Більшість екскурсій проводяться без будь-яких реєстрацій і дозволів, і гроші не йдуть у бюджет ні в який, є дуже багато випадків, коли домовляються школи з водієм, в якого є автобус, бере любого екскурсовода, беруть дівчаток та хлопчиків з інститутів, які трохи знають історію, і так проводять".
Екскурсоводи з багаторічним стажем так званої "халтури" не вітають. Свою професію називають нелегким мистецтвом. Галина Собкова – уже п’ятдесят років працює у вінницькому музеї-садибі Пирогова. Починала науковим працівником, нині – на посаді директора. Каже, хоч і знає багато про видатного науковця, але постійно себе вдосконалює.
Галина Собкова, директор музею-садиби М. І. Пирогова: "Кожен день потрібно удосконалюватись і можуть задати таке запитання, що ти не можеш відповісти, і систематично потрібно працювати, і це цікаво, і ми ділимось тим, хто дізнався, що нове".
За тиждень-другий стартує туристичний сезон. Він заодно стане і початком "полювання" на непрофесійних гідів-перекладачів. Фахівці кажуть, що звільнені екскурсоводи матимуть шанс поновитися. Треба лише отримати відповідні знання та скласти іспити. Зробити це у Вінниці буде легше – цьогоріч тут створюють спеціальний факультет гідів та екскурсоводів.