Аратта - На головну

3 травня 2025, субота

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в Україні знаходиться унікальний міст, що пролягає між правим берегом однієї річки. Не вірите? Можете переконатися на власні очі, якщо відвідаєте Кам’янець-Подільську фортецю, що на Хмельниччині. Стара фортеця розташована на скелястому острові, охопленому петлею каньйону річки Смотрич. Таким чином, міст, що веде до фортеці, пролягає між двома точками правого берегу однієї річки. Крім того, ми не знайшли більше прикладів у світі, коли б міст тримався без усіляких підпор, а спирався б тільки на скелі. За однією з гіпотез, цей міст було зведено римлянами ще у II столітті під час походу Траянового війська на Дакію. Нині Кам’янецька фортифікація включена до переліку ЮНЕСКО
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


На Марсі виявили схожі на земні сліди вулканічної активності

У світі науки 5679 переглядів

Опубліковано - 27.04.2012 14:15 | Всі новини | Версія для друку

На Марсі виявили схожі на земні сліди вулканічної активності
На Марсі виявили схожі на земні сліди вулканічної активності
Американські астрогеологи виявили в долині Атабаска на екваторі Марса можливі сліди вулканічної активності у вигляді характерних розломів і пагорбів, схожих за формою на раковину равлика, що утворилися в недавньому геологічному минулому Червоної планети.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Science.

На сьогоднішній день багато астрономів вважають Марс недорозвиненим "планетарним ембріоном", який з невідомих причин так і не став повноцінною планетою.

Вважається, що в перші миті свого існування Червона планета практично не відрізнялася від своєї сусідки-Землі - у неї була атмосфера, океани, і на ній протікала повноцінна геологічна активність. Однак через мільярд років після формування в космос випарувалася велика частина атмосфери і океанів, а тектонічні процеси здебільшого припинилися.

Ендрю Раян (Andrew Ryan) і його колега Філіп Крістенсен (Philip Cristensen) з університету штату Арізона в місті Темпі (США) вивчали структуру долини Атабаска - щодо великої западини на екваторі Марса, яка, ймовірно, утворилася в результаті "водяного потопу" приблизно 200 мільйонів років тому.

"Долина Атабаска являє собою цікаву комбінацію з імовірно вулканічних і алювіальних форм рельєфу. На ній присутні великі плити або "тарілки", схожі на арктичні крижини. Моєю початковою метою було моделювання коливань температури на цих "тарілках", - пояснив Раян.

Дослідники аналізували знімки долини і прилеглих до неї плато і западини Цербера, отримані за допомогою камери HiRISE та інших інструментів автоматичних станцій Mars Reconnaissance Orbiter і Mars Odyssey. У процесі вимірювання температур Раян і Крістенсен натрапили на незвичайні спіральні форми рельєфу, які раніше вчені зустрічали тільки на Землі.

"Одного вечора, коли я повторно вивчав знімки з HiRISE, ми вперше помітили загадкові візерунки в південній частині западини Цербера. Насправді я майже пропустив цей кадр, вважаючи його мало корисним для дослідження, адже ця зона була надто далеко від північної частини долини, яка цікавила нас", - продовжив Раян.

За словами астрогеолога, ці "равлики" стають помітними для людського ока тільки при максимальному наближенні, оскільки на більш масштабних картинках вони зливаються з рівниною. Дослідники змогли добре розглянути їх, посиливши контрастність знімків HiRISE. Загалом геологи знайшли майже 200 подібних структур в долині Атабаска і на прилеглих до неї плато і западині Цербера.

Незвичайні спіралі за своєю формою збігаються з аналогічними структурами, які утворюються в активних тектонічних регіонах на Землі. Такі "раковини" можна зустріти в районі Гавайських островів, де вони утворюються завдяки взаємодії двох різнорідних потоків магми.

"На Марсі найбільші лавові "равлики" простягаються на 30 метрів - на Землі таких великих структур немає. Ми вважаємо, що лавові спіралі можуть бути присутні і в інших вулканічних провінціях на території Марса і в алювіальних долинах, що виникли завдяки геологічній активності. Я вважаю, що ми знайдемо набагато більше таких структур на плато Елізій", - підсумовує Раян.

Нагадаємо, нещодавно американські геологи виявили на Марсі скляні дюни.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Сила уряду тримається на невігластві народу, і він знає це і тому завжди буде боротися проти просвітництва. Час нам зрозуміти це”
Лев Толстой

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.