Аратта - На головну

20 травня 2024, понеділок

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- найдовший духовий музичний інструмент в світі - це трембіта, — конічна дерев’яна труба без бокових отворів. ЇЇ довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти — дві з половиною октави. Її звуки чутно більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події. Якщо Ви включите до програми своєї подорожі один з фестивалів краю, то обов’язково познайомитеся з незвичайним інструментом.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Вчені висунили три гіпотези походження Місяця

У світі науки 8791 перегляд

Опубліковано - 18.10.2012 21:45 | Всі новини | Версія для друку

Вчені висунили три гіпотези походження Місяця
Вчені висунили три гіпотези походження Місяця
Три групи дослідників практично одночасно опублікували роботи, що підтверджують гіпотезу походження Місяця в результаті зіткнення.

Всі три роботи, проте, розходяться в описі деталей цього процесу. Одна з робіт з’явилася на сторінках журналу Nature, а дві інші вийшли в Science. Імпактна гіпотеза походження Місяця є, якщо не загальновизнаною, то найпоширенішою в науковому співтоваристві.

Згідно з нею, супутник Землі утворився в результаті зіткнення прото-Землі з іншою планетою, яка отримала назву Тейя. Вважається, що розміром вона була приблизно з Марс, а зіткнення сталося близько 4,5 мільярдів років тому.

На користь гіпотези зіткнення говорить, наприклад, відсутність на Місяці "рухомих" елементів, таких як натрій, калій, цинк і свинець. З іншого боку, гіпотеза зіткнення не пояснює практично ідентичного ізотопного складу інших елементів на Землі і Місяці, адже згідно з нею більшість речовини Місяця прийшли з Тейі.

У роботі, опублікованій в Nature, дослідники показали, що ізотопний склад місячного цинку підтверджує гіпотезу зіткнення. Вони проаналізували розподіл важких і легких ізотопів елемента в зразках місячного ґрунту, доставленого місією "Аполло" і встановили, що легких ізотопів цинку на супутнику набагато менше, ніж на Землі.

Гіпотезу зіткнення також підтверджують дві роботи, опубліковані в Science. В них дослідники проводили моделювання самого процесу зіткнення. Вчені показали, що спостережувану близькість ізотопного складу (яка не стосується "рухомих" елементів) можна пояснити перемішуванням речовини Тейі і прото-Землі в ході зіткнення. Раніше вважалося, що при зіткненні повного перемішування не могло статися, тому більша частина Місяця повинна була складатися з матеріалу Тейі.

Цікаво, що два моделювання дали зовсім різні розміри і швидкості Тейі, які, до того ж, не збігаються з традиційними. В одному варіанті її розмір дорівнював розміру прото-Землі, а в іншому - істотно менший за Марс. Зазначимо також, що раніше інша група дослідників показала, що частина Тейі могла покинути місце зіткнення і утворити третє (крім Місяця і Землі) небесне тіло.
l
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «У світі науки»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Майбутнє відкидає свою тінь назад”
Іоганн Гете

 
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2024.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.