Аратта - На головну

2 травня 2025, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейських нагород. В 1747 році Г.Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


І після смерті бандура залишалась з кобзарем

Народний Вісник Регіон: Тернопільська область 13436 переглядів

Опубліковано - 5.07.2006 20:23 | Всі новини | Версія для друку

Леонід Кравчук біля монументальної плити-бандури
Леонід Кравчук біля монументальної плити-бандури
У місті Кременці, біля підніжжя гори Черчі, котра продовжує знамениту Замкову гору (Бону), є старий козацький цвинтар, названий у народі П’ятницьким.

Під час національно-визвольних змагань 1648-1654 років загін під проводом Максима Кривоноса штурмом взяв Замкову гору. Після кривавого бою козаки хотіли поховати загиблих, але настали сутінки, і поховання відклали до ранку. Вранці ж усі побачили, що мертві тіла дивом опинились у могилах, під кам’яними плитами.

П’ятницький цвинтар унікальний тим, що на ньому покоїться прах не лише козаків, а й їхніх вірних товаришів – кобзарів. Могили лірників покривають плити овальної форми: бандура залишалася з кобзарем і після його смерті. Таких символічних надгробків на цвинтарі є кілька, відтак це єдине, як стверджують історики, поховання в Україні з подібною кількістю оригінальних плит. Недавно студенти Кременецького педінституту знайшли ще чотири, сховані під шаром землі.

- У цьому місці поховання середини XVII століття збереглося чи не найкраще в Україні, - розповів кременецький історик Леонід Кравчук. - Назву цвинтаря дала не “п’ятниця”, як вважається, а “п’ятірня”, долоня, тобто невелика ділянка, на якій знайшли вічний спочинок воїни-українці.

З-поміж півсотні кам’яних надгробків виділяється один – монументальна плита-бандура, яку вінчає хрест.

Завдяки місцевому композитору Олександру Смику минулого року у Кременці започатковано фестиваль “Кобзарські сезони Волині”.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Народний Вісник»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Церква - скоріш лікарня для грішників, ніж музей святих”
Ебігайл Ван Берен

 
Відпочинок на схилах Дніпра
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.