Аратта - На головну

2 травня 2025, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- в містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, поширилися звістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонних справ в уряді О.Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російською армією в І Світовій війні...
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Помер Орест Влох, український фізик зі світовим іменем, один із засновників Руху

Втрата 13206 переглядів

Опубліковано - 5.05.2009 23:11 | Всі новини | Версія для друку

Орест-Степан Григорович Влох (2 липня 1934 - 5 травня 2009)
Орест-Степан Григорович Влох (2 липня 1934 - 5 травня 2009)
У Львові помер засновник і директор Інституту фізичної оптики, з робіт якого в СРСР почалося вивчення нелінійних параметричних оптичних ефектів, Орест-Степан Влох. Він був не лише видатним вченим, а й активним громадським діячем, одним із засновників Руху. У 1986 році саме завдяки йому було зупинено ланцюгову реакцію на четвертому блоці Чорнобильської АЕС.

"Відразу після катастрофи там утворилося оплавлення урану, ніяк не можна було з ним ради дати, а там того урану 200 тон, міг статися вибух. Ми би з вами тоді тут не сиділи, якби 200 тон урану раптом вступили в ланцюгову реакцію… А я тоді довго читав в університеті ядерну фізику, був автором багатьох наукових статей. І мене закликали на таємну нараду вчених і військових в Москву… Я тоді запропонував припинити сипати на реактор свинець, щоб спинити ланцюгову реакцію. Свинець при тій температурі випаровується і отруює довкілля. А якщо сипати сполуки кадмію, то нейтрони, які утворюються при поділі урану, будуть схоплюватися кадмієм, а не іншим ядром урану, і ланцюгова реакція припиниться… І от почали сипати карбід кадмію, і таким чином загасили реакцію", - розповідав Орест Влох.

Фізик, відкривач явища електрогірації, із суто "західняцькими" політичними поглядами (які й привели були його згодом у лави засновників Руху), він так і не став у СРСР академіком, а на захисті його дисертації навіть світло гасили: мовляв, ото нехай в темряві свої оптичні ефекти й показує.

Згодом у Львівському державному університеті ім. Івана Франка він заснував кафедру нелінійної оптики, СКТБ "Модулятор", факультет перепідготовки кадрів. З його ініціативи у Львові засновано науково-дослідний Інститут фізичної оптики МОН України, який він очолював до останніх днів.

Його наукові праці і винаходи присвячені фізиці твердого тіла, оптичному матеріалознавству, параметричній кристалооптиці, оптичним методам запису і передавання інформації, поляриметрії, спектроскопії, радіоекології, історії фізики. Вони залишились вагомим вкладом у вітчизняну науку, в її утвердження на світовому рівні.

Він був засновником та головним редактором наукового журналу "Ukrainian Journal of Physical Optics", членом редакційних рад наукових журналів ("Функціональні матеріали", "Науковий Світ"), членом наукової ради з фізики сегнетоелектриків і діелектриків при АН СРСР та галузевої науково-методичної ради відповідного профілю, організатором наукових конференцій і шкіл, зокрема міжнародних.

Також Влох був дійсним членом Міжнародного союзу кристалографів та одним із засновників АН Вищої школи України.

Він вклав свої знання не лише в усунення наслідків Чорнобильської трагедії, а й у виявлення причин хіміко-токсичного забруднення західного регіону України.

Як один із засновників Народного Руху України та народний депутат Верховної Ради України 1-го демократичного скликання, був організатором багатьох заходів, спрямованих на підняття національної свідомості українців в період 1988-1991рр. У своїх виступах він відстоював необхідність відновлення історичної, культурної і духовної ідентичності українців, встановлення добросусідських міждержавних стосунків.

Серед його нагород - золота медаль ВДНГ СРСР, диплом пошани ВДНГ УРСР, "Нагорода Святого Володимира" АН ВШ України, диплом і срібна медаль "За досягнення в ХХ столітті" (Кембридж, ІВС), Благословенна грамота Патріарха Київського і всієї Руси-України за церковні заслуги перед Українською Православною Церквою Київського Патріархату, орден "За заслуги" III ступеня.
Share/Bookmark
 
Більше новин за темою «Втрата»:
Більше тем:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

...пaтpіoтизм вeликoгo нapoдa має бути віpoю у вeликy і світову міcію цього нapoдa, інакше це бyдe нaціoнaлізм пpoвінційний, зaмкнений і позбавлений світових перспектив.”
Микола Бердяєв

 
Знайди свою ГАРМОНІЮ!
 

 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.