Аратта - На головну

2 травня 2025, п`ятниця

 

Актуально
Музей «Аратта»
Невідома Аратта
Українські фільми
Українські мультфільми
Хто ти?
  Аратта у Facebook Аратта в YouTube Версія для мобільних пристроїв RSS
Чи знаєте Ви, що:
- серед найдавніших та найважливіших символів Великоднього яйця (писанки) є символ Сонця. Найпростішим зображенням Сонця є коло з промінням або без нього. На Великодніх яйцях, незалежно від релігії, що існують на Україні, також зображено восьмиконечну зірку, що в минулому була символом Сонця. Свастика (сварга, свастя), або як її називали “нерівний хрест” або “гусячі шийки”, в язичницькі часи була символом Сонця. В ті часи, вважалося, що яйце було талісманом, що мав значну силу, оскільки воно захищало власника від хвороб, невдач або злого ока. Символічна сила Великоднього яйця пояснювалася не лише тим, що воно захищало власника від злого, але й тим, що воно захищало людей та зберігало людський рід.
Курс валюти:
 урси валют в банках  иЇва
 урси валют в обм≥нниках  иЇва
 урси валют в рег≥онах ”крањни

Погода в Україні:

Наш банер

Наш банер


Незаймана - мрія будь-якого чоловіка? Патріархат і матріархальні цінності

Духовність 54755 переглядів

Опубліковано - 18.01.2012 | Всі публікації | Версія для друку

Незаймана - мрія будь-якого чоловіка? Патріархат і матріархальні цінності
Здавалося б, подібні питання давно канули в Лету разом із корсетами, кринолінами і забороною розлучень. Але багато чоловіків заявляють, що бажають одружитися лише на незайманій.

А отже, справа не тільки в соціальних умовностях. Є щось більш глибинне, на рівні інстинкту. Очевидна причина: мої діти повинні бути саме моїми! Тут грає роль і побоювання, що якщо вона гуляла раніше, то може загуляти і потім, і туманне уявлення, що дитина жінки отримує риси всіх її колишніх коханців. Загалом, спрацьовує родовий інстинкт. Саме він був причиною поясів вірності, жорстоких кар за подружню зраду і презирства до «рогоносця». Рід має зберігати в чистоті!

Якщо на перше місце поставити інтереси роду - така позиція виправдана. Але людині властиві не тільки родові інстинкти. Є ще і сексуальність, і вона може виявитися спрямованою не на того, на кого вимагає закон. Особливо якщо, як часто траплялося до XX століття (а в деяких культурах трапляється і зараз), шлюб укладався з матеріальних, соціальних чи політичних міркувань, а шлюбний вік починався з 12-13 років. Повинно було вже дуже пощастити, щоб дівчинка, видана за чоловіка часом втричі старшого за неї, якого вона часто ніколи до того і в очі не бачила, запалала до нього пристрастю на все життя (адже шлюб укладався до тих пір, поки смерть не розлучить подружжя).

А якщо через два-три роки після заміжжя, коли жіночність та сексуальність молодої дружини почнуть пробуджуватися, вона закохається в когось іншого - це призведе до катастрофи, аж до смерті.

На превеликий жаль: інтереси суспільства та особистості далеко не завжди перебувають у гармонії, а інколи вони відверто ворожі .

Втім, до питання про інтереси особистості ми повернемося трохи пізніше. А зараз подумаємо саме про інстинкти. Чи можливо примирити інтереси роду і сексуальність? У патріархальній культурі це досягалося лише шляхом охоронних, часто драконівських заходів. Але патріархальна культура відносно молода - їй близько 4 тисяч років. Культу Бога-Отця передував культ Богині-Матері.

Зараз я відразу хочу дещо пояснити. Матріархат зазвичай уявляють собі як лад, в якому чоловіки знаходяться в підпорядкуванні у жінок. Це не зовсім вірно. Йдеться про підпорядкування всіх членів племені (або роду) - чоловіків і жінок - Богині-Матері, Природі, Землі. А також про те, що рід визначався по матері, а не по батькові.

У цьому випадку сексуальність і родові інтереси перебували у повній гармонії. Чим більше у жінки дітей - тим сильніше її клан. А древні люди знали не гірше сучасних медиків, що діти, які зачаті в пориві пристрасті, - здоровіші, життєздатніші, енергійніші, - на відміну від зачатих без кохання, лише в силу подружнього боргу. Тож нехай жінка вибирає найбільш гарних, сильних, мужніх, сексуальних партнерів - тим самим вона служить своєму клану ...і забезпечує плодючість землі. Недарма в давніх культурах сексуальні обряди відбувалися саме в момент посіву врожаю (можна пригадати давні українські свята - Богині Лади (Лельник) і Ярила, - прим.“Аратти”).

Можливо, зараз такий суспільний устрій здається диким і варварським. Проте для суспільства, де важливі в першу чергу інтереси роду, він найбільш органічний. Зрештою, саме жінки виховували дітей, оберігали будинок і вогнище, передавали традиції. Вони були і цілительками, і жрицями, і оповідницями - відьмами, тобто такими, що відають.

Чоловіки ж займалися тим, до чого вони були схильні: війною, полюванням, охороною своїх земель і захопленням чужих. Зрозуміло, серед них були мудреці, барди, шамани. Але в більшості своїй чоловіки були мисливцями і воїнами. Брати і сестри по матері належали до одного клану і спільно виховували дітей. Відповідальність за те, щоб хлопчики стали справжніми мисливцями і воїнами, лежала на старшому з чоловіків клану - старшого брата.
«Хай завжди буде мама!» Ігор Перекліта - з циклу «Галицькі Мадонни»
«Хай завжди буде мама!» Ігор Перекліта - з циклу «Галицькі Мадонни»
Така ситуація зберігалася до тих пір, поки особистісне начало не почало зростати і тіснити почуття роду. Чоловік захотів виховувати своїх дітей від обраної ним особисто жінки, а не дітей сестер свого племені.

Це був природний і прогресивний крок, що свідчив про зростання самосвідомості і відповідальності за власний вибір. Однак ломка засад і новий устрій суспільства вимагають перегляду цінностей. Не можна влити нове вино в старі міхи. Але, на жаль, саме це і сталося: жіночі цінності поступилися місцем чоловічим, а пріоритет родових цінностей над особистісними залишився незмінним.

Це призвело до незліченних трагедій - як явних, так і прихованих. Тепер жінка вже не вибирала партнерів, підкоряючись інстинкту, - їх обирали батьки або старші брати, керуючись інтересами роду. Ці інтереси вимагали, щоб жінка придушила свої інстинкти, залишивши лише функцію дітонародження. А насильство над природою не буває безкарним, і внутрішній конфлікт неминуче переходить у зовнішній. Незліченні і безжальні війни, релігійні догмати, які проголосили сексуальність гріхом, а жінку - посудиною зла і спокуси, полювання за відьмами, закони, які карали за перелюбство смертю, клеймо «незаконнонароджених» - ось плоди недозволеного конфлікту між природою та суспільством.

В епоху, названу Темними Віками, жорстка патріархальна модель здавалася природною і безсумнівною. Можливо, саме тому про темні століття практично нічого невідомо: вони не залишили культурної спадщини. Коли гуркочуть гармати, музи мовчать.

Однак з початком Середньовіччя виникли паростки нової свідомості. Поети складали легенди про фатальне всесильне кохання, що несе смерть. З'явився культ Прекрасної Дами. Зауважимо, що ні про яку невинність мова не йшла: лицар закохувався обов'язково в заміжню жінку. Великі легендарні коханці - Ланселот і Гіневра, Трістан та Ізольда, Франческа і Паоло - кохали одне одного всупереч законам і сімейним засадам. Закон суспільства безжально бився з законом душі. І закохані стали героями і мучениками цієї битви.

Це не було простим поверненням до матріархальних цінностей: коханцями рухало не бажання продовження роду, не турбота про клан і навіть не сексуальний інстинкт у його простому природному вигляді. Він трансформувався, перетворившись в Любов, близьку до Божественної - коли бачиш коханого очима Творця, коли відбувається зустріч, виникає нерозривний союз душі з душею, і в цьому союзі відкривається вічність...

Це було воістину одкровенням, що несе нові цінності, що з'єднують чоловіче і жіноче: вірність - але за покликом серця, вільний вибір - але з прийняттям відповідальності, самоприборкання - але не зі страху, а щоб не заподіяти іншому біль, тому що інший - це я.

Зрозуміло, що подібні відносини вимагають високого розвитку обох партнерів: готовності принести в жертву егоїзм, ревнощі, підозрілість, прагнення командувати, маніпулювати, хитрувати, вести руйнівні психологічні ігри - і все це в ім'я Любові.

Альтернатива: метатися між батьківськими моделями, що себе віджили: материнською та батьківською, природою і законом.

Однак нова епоха вимагає нового усвідомлення - і коханці зі старовинних легенд стали її першими ластівками. Замерзаючи в безжалісних крижаних снігах Закону, вони самою смертю наближали весну. Мало хто пам'ятає історію давньої Британії чи Італії епохи Відродження - але всі знають імена Трістана та Ізольди, Ромео і Джульєтти.

Коли епоха сталінізму стане древньою історією - можливо, про неї будуть згадувати лише завдяки «Майстру і Маргариті».

Знову і знову будуть розповідати і слухати розповіді про кохання, що долає соціальні, національні, релігійні догми, перепони і навіть саму смерть.

 

До теми:
 
Share/Bookmark
 
Публiкацiї за темою «Духовність»:
 
  
Публікації:

Останні новини:

Популярні статті:
 
 

Кількатисячолітня безперервна традиція густонаселеної Пра-України... дає сучасним українцям доказ непорушності володіння своєю землею упродовж тисячоліть. Треба визволитися від змови істориків.”
Юрій Липа

 
 

 

 

© АРАТТА. Український національний портал. 2006-2025.
При передруці інформації, посилання на aratta-ukraine.com обов`язкове.